година од оснивања
читалишта у Књажевцу (1860-)

Зборник научних радова о тимочком говору у едицији „Књажевачким крајем“

Народна библиотека „Његош“ објавила је публикацију Тимок. Фолклористичка и лингвистичка теренска истраживања 2015–2017, зборник научних радова насталих као резултат научних истраживања тимочког говора на простору општине Књажевац у претходне три године.

Уредник зборника је др Светлана Ћирковић, научни сарадник Балканолошког института САНУ.

Према дијалектолошкој литератури, тимочки говор припада призренско-тимочкој дијалекатској области. У оквиру „торлачког“, према Унесковој листи сврстава се међу шест угрожених језика у Републици Србији. Како у уводу публикације пише др Ћирковић, тимочки говор, будући веома удаљен од стандардног српског језика, у фази је нестајања под утицајем медија, образовања и миграција становништва. Током теренских истраживања, која су се заснивала на аудио и видео бележењу разговора у виду отвореног интервјуа, теренски су обрађена 92 насеља у општинама Књажевац, Зајечар и Сврљиг, а у неким насељима разговор се водио са последњим становницима. Теме упитника односиле су се на усмену историју, биографске приче, свакодневни живот, предања о насељима, фолклорну грађу, нематеријалну баштину, а документована су и знања везана за старе технолошке поступке, старе занате, друге привредне активности…

Зборник Тимок. Фолклористичка и лингвистичка теренска истраживања 2015–2017 садржи дванаест научних радова у којима се анализира документована теренска грађа. Аутори радова су истраживачи, учесници у пројекту „Чувари нематеријалне баштине тимочких говора“, који је 2015. и 2016. године суфинансирало Министарство културе и информисања Републике Србије. Носилац пројекта била је Асоцијација арт остварења „Артос“ из Београда, а у оквиру редовних програмских активности подршке научноистраживачког рада на књажевачком простору, Народна библиотека „Његош“ непосредно је помогла у организовању теренских истраживања.

Публикација Фолклористичка и лингвистичка теренска истраживања 2015–2017 девета је књига едиције „Књажевачким крајем“ и штампана је под покровитељством Општине Књажевац. Суиздавач зборника је Удружење фолклориста Србије.

timok

Радно време

Књажевац
Радним данима:

08:30-19:30

Суботом:
09:00-13:00
Минићево
Радним данима:

08:00-15:00

Суботом:
не ради
Кална
Сваког другог петка у месецу
07:00-12:00

Суботом:
не ради

Адреса

Књажевац
Бранка Радичевића 1
19350 Књажевац
Минићево
Минићево ББ
19340 Минићево
Кална
Маршала Тита 11
19353 Кална

Контакт

 

Ова адреса ел. поште је заштићена од спамботова. Омогућите JavaScript да бисте је видели.
Ова адреса ел. поште је заштићена од спамботова. Омогућите JavaScript да бисте је видели.
Ова адреса ел. поште је заштићена од спамботова. Омогућите JavaScript да бисте је видели. (Минићево)